Blog

Jak wykrywać warrozę w pasiece?

· 29 września 2021

Pszczelarz Varroa destructor warroza

W poprzednim wpisie o wspieraniu pszczelarzy w walce z Varroa destructor opisaliśmy kluczowy problem, z którym zmagają się pszczelarze:

Poprzez wywiady z pszczelarzami, wyłonił się główny problem wskazany przez wszystkich badanych – brak praktycznej wiedzy, która pozwoliłaby na skuteczną walkę z pasożytem

Marcin Wolak, Partner Pszczelarza

Pszczelarzom brakuje dostępu do informacji przede wszystkim w zakresie: 

Warroza, na mocy Ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podlega w Polsce obowiązkowi rejestracji. Oznacza to jedynie, że Główny Lekarz Weterynarii dodaje do swoich rejestrów zapisy o wystąpieniu przypadków choroby, a żadne czynności nie są wdrażane, ponieważ nie jest to choroba podlegająca obowiązkowi zwalczania.

Anna Gajda,
Kierownik Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Pszczelarze muszą zatem sami zdobywać wiedzę odnośnie sposobów leczenia inwazji pasożyta, a jak wynika z raportu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 stycznia 2020, zabiegi zwalczające warrozę wykonano w sposób prawidłowy tylko w 31% nadzorowanych pasiek. Podsumowując – nie jest to proste zadanie.

Aplikacja dla pszczelarzy – Partner Pszczelarza

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: czy leczyć?

Zanim zabierzesz się za walkę z roztoczem Varroa destructor, należałoby poznać odpowiedź na pytanie: czy potrzebujesz leczyć swoje pszczoły? Ocena porażenia pasożytem w rodzinach pozwoli Ci dobrać odpowiednią metodę leczenia oraz termin jej zastosowania.

Monitoring stopnia porażenia rodzin pszczelich warrozą najlepiej wykonywać we wszystkich rodzinach w pasiece, gdyż mimo że staramy się utrzymywać je w podobnej sile, to bardzo często stopień nasilenia inwazji może się różnić pomiędzy rojami nawet w jednej lokalizacji. Ponadto, liczba roztoczy, która będzie tolerowana w jednej rodzinie, może okazać się śmiertelna dla innej, albowiem różna jest tolerancja pszczół na obecność Varroa destructor.

Anna Gajda,
Kierownik Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Aby zapewnić użytkownikowi odpowiedź na wskazany powyżej problem, w aplikacji zawarliśmy rozbudowaną multimedialną bazę wiedzy. W ramach bazy aplikacja oferuje użytkownikowi opisy 3 metod monitorowania porażenia oraz 17 metod leczenia warrozy. 

Metody monitorowania porażenia pasożytem Varroa destructor dostępne w aplikacji Partner Pszczelarza.

Udostępniamy filtry, które pozwalają wybrać metody przyjazne pszczołom czy te, które najlepiej stosować na obecnym etapie sezonu pszczelarskiego. Dzięki dostępnym filtrom jesteś w stanie dobrać metodę do swoich preferencji.

Ważny jest dla nas szacunek dla pszczół jako organizmów żywych, dlatego szczególnie zwracamy uwagę na metody przyjazne pszczołom.

Opis metody cukru pudru służącej do mierzenia stopnia porażenia roztoczem Varroa w pasiece – aplikacja Partner Pszczelarza

Każdy z elementów bazy wiedzy w aplikacji Partner Pszczelarza opisany jest w prosty i przejrzysty sposób oraz zawiera: 

O 17 dostępnych metodach leczenia napiszę więcej w kolejnym artykule. Jeżeli chciał(a)byś testować aplikację z nami – zapraszam do dołączenia do grupy testowej:

Zdjęcie zrobione przez Damien TUPINIER, pobrane z Unsplash

Podobał Ci się artykuł?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0

Kontakt