W poprzednim wpisie o wspieraniu pszczelarzy w walce z Varroa destructor opisaliśmy kluczowy problem, z którym zmagają się pszczelarze:
Poprzez wywiady z pszczelarzami, wyłonił się główny problem wskazany przez wszystkich badanych – brak praktycznej wiedzy, która pozwoliłaby na skuteczną walkę z pasożytem.
Marcin Wolak, Partner Pszczelarza
Pszczelarzom brakuje dostępu do informacji przede wszystkim w zakresie:
- wyboru metody leczenia: poszczególne metody mają różną skuteczność w zależności od momentu sezonu pszczelarskiego;
- dawkowania: dawkowanie powinno być dopasowane do obecnego stanu rodziny pszczelej;
- sposobu aplikacji: nieprawidłowa aplikacja leczenia zwiększa ryzyko utraty pszczół;
- wyboru optymalnego czasu stosowania: dostępność metod jest uzależniona od zaawansowania sezonu pszczelarskiego.
Warroza, na mocy Ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podlega w Polsce obowiązkowi rejestracji. Oznacza to jedynie, że Główny Lekarz Weterynarii dodaje do swoich rejestrów zapisy o wystąpieniu przypadków choroby, a żadne czynności nie są wdrażane, ponieważ nie jest to choroba podlegająca obowiązkowi zwalczania.
Anna Gajda,
Kierownik Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Pszczelarze muszą zatem sami zdobywać wiedzę odnośnie sposobów leczenia inwazji pasożyta, a jak wynika z raportu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 stycznia 2020, zabiegi zwalczające warrozę wykonano w sposób prawidłowy tylko w 31% nadzorowanych pasiek. Podsumowując – nie jest to proste zadanie.
Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: czy leczyć?
Zanim zabierzesz się za walkę z roztoczem Varroa destructor, należałoby poznać odpowiedź na pytanie: czy potrzebujesz leczyć swoje pszczoły? Ocena porażenia pasożytem w rodzinach pozwoli Ci dobrać odpowiednią metodę leczenia oraz termin jej zastosowania.
Monitoring stopnia porażenia rodzin pszczelich warrozą najlepiej wykonywać we wszystkich rodzinach w pasiece, gdyż mimo że staramy się utrzymywać je w podobnej sile, to bardzo często stopień nasilenia inwazji może się różnić pomiędzy rojami nawet w jednej lokalizacji. Ponadto, liczba roztoczy, która będzie tolerowana w jednej rodzinie, może okazać się śmiertelna dla innej, albowiem różna jest tolerancja pszczół na obecność Varroa destructor.
Anna Gajda,
Kierownik Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Aby zapewnić użytkownikowi odpowiedź na wskazany powyżej problem, w aplikacji zawarliśmy rozbudowaną multimedialną bazę wiedzy. W ramach bazy aplikacja oferuje użytkownikowi opisy 3 metod monitorowania porażenia oraz 17 metod leczenia warrozy.
Udostępniamy filtry, które pozwalają wybrać metody przyjazne pszczołom czy te, które najlepiej stosować na obecnym etapie sezonu pszczelarskiego. Dzięki dostępnym filtrom jesteś w stanie dobrać metodę do swoich preferencji.
Ważny jest dla nas szacunek dla pszczół jako organizmów żywych, dlatego szczególnie zwracamy uwagę na metody przyjazne pszczołom.
Każdy z elementów bazy wiedzy w aplikacji Partner Pszczelarza opisany jest w prosty i przejrzysty sposób oraz zawiera:
- informacje o przyrządach i zapleczu, które trzeba przygotować ,aby zastosować wybraną metodę
- opis zastosowania metody, krok po kroku
- obecnie część metod posiada zdjęcia z kolejnych etapów zastosowania
- w ramach dalszego rozwoju naszej aplikacji planujemy uzupełnienie materiałów o filmy instruktażowe, pokazujące zastosowanie metody
- dodatkowe informacje, dające użytkownikowi wiedzę m.in. o:
- właściwym czasie stosowania metody
- czynnikach mogących wpłynąć na zwiększenie lub obniżenie skuteczności danej metody
- dodatkowych zagrożeniach płynących z zastosowania metody lub nieprawidłowego jej wykonania
O 17 dostępnych metodach leczenia napiszę więcej w kolejnym artykule. Jeżeli chciał(a)byś testować aplikację z nami – zapraszam do dołączenia do grupy testowej:
Zdjęcie zrobione przez Damien TUPINIER, pobrane z Unsplash