Blog

Konferencja Pszczelarz Roku 2021 – Relacja

· 27 października 2021

Partner Pszczelarza Pszczelarz warroza

W dniu 21 października 2021 r. po raz siódmy odbył się Ogólnopolski Konkurs pod nazwą „Pszczelarz Roku”, połączony z konferencją „Nowe technologie w gospodarce pasiecznej – wyzwania i ograniczenia”. Wydarzenie odbyło się w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W wydarzeniu można było uczestniczyć zarówno stacjonarnie jak i za pośrednictwem internetu. W części konferencyjnej widzowie mogli wysłuchać czterech wywiadów.

Część konferencyjna

Jako pierwszy w części konferencyjnej dotyczącej nowych technologii wystąpił dr hab. Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z prezentacją poruszającą temat „Innowacyjnej gospodarki pasiecznej”. Z prezentacji dowiedzieliśmy się o czynnikach mogących wpływać na rozwój pszczół, obecnych wyzwaniach i zagrożeniach czyhających na pszczelarza oraz jakie innowacyjne metody prowadzenia gospodarki pasiecznej można obecnie stosować w pszczelnictwie. Prelekcja jest również dostępna w ramach serii pszczelarskich wykładów udostępnionych przez firmę Łysoń.

Przedstawienie założeń aplikacji Partner Pszczelarza na konferencji Pszczelarz Roku 2021

Kolejnymi prelegentami byliśmy my; wraz z dr n. wet. Anną Gajdą z SGGW przedstawiliśmy temat „Wykorzystania nowoczesnych technologii IoT w walce z warrozą. Po krótkim wprowadzeniu w temat roztocza Varroa destructor, przeszliśmy do prezentacji założeń oraz obecnych możliwości aplikacji Partner Pszczelarza wspierającej pszczelarzy w walce z pasożytem dręcza pszczelego. W oparciu o kolejne eksperymenty pokazaliśmy rozwój aplikacji oraz dalsze wyzwania stojące przed nią w przyszłości.

Uwzględnienie wpływu kolejnych leczeń na rozwój pasożyta Varroa destructor w aplikacji Partner Pszczelarza

Wiele osób po prezentacji podeszło z pytaniem, gdzie można przetestować naszą aplikację. Jeżeli również chcielibyście dołączyć do grupy testowej, zapraszamy do kontaktu:

Po krótkiej przerwie kawowej dr hab. Katarzyna Samborska przedstawiła opracowany wraz mgr inż. Alicją Barańską z Instytutu Nauk o Żywności, temat „Miód w proszku – sposoby otrzymywania i najnowsze osiągnięcia. Prezentacja dotycząca badań nad przekształceniem miodu w pełnowartościowy sproszkowany produkt zrodziła wiele pytań i kontrowersji wśród publiczności, jednak wg zapewnień prelegentki – cały proces badany jest pod kątem zachowania najlepszych wartości odżywczych w tak wyjątkowym produkcie jakim jest miód. Z ciekawością będziemy obserwować rozwój tego pomysłu.

Ostatnią prelegentką była pani Aleksandrę Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Prelekcja o tytule „Ochrona owadów zapylających, jako efekt współpracy rolnika i pszczelarza poruszała ważny temat pozytywnych aspektów współpracy między rolnikiem a pszczelarzem.

Pszczelarz Roku 2021

Po części konferencyjnej odbyło się wręczenie nagród w trzech kategoriach oraz wyróżnienia dodatkowe. Nagrodę Grand Prix i tytuł Pszczelarza Roku otrzymał Pan Piotr Blajer, prowadzący Gospodarstwo Pasieczne Królewskie Miody. Pan Piotr jest pszczelarzem z ponad 35-letnim doświadczeniem, specjalizuje się w pszczelarstwie towarowym i rocznie posiada ponad 750 zarejestrowanych rodzin pszczelich. Serdecznie gratulujemy przyznanego tytułu!

Zdjęcia użyte w artykule autorstwa Patryka Wolaka.

Podobał Ci się artykuł?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Kontakt