W dniu 21 października 2021 r. po raz siódmy odbył się Ogólnopolski Konkurs pod nazwą „Pszczelarz Roku”, połączony z konferencją „Nowe technologie w gospodarce pasiecznej – wyzwania i ograniczenia”. Wydarzenie odbyło się w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W wydarzeniu można było uczestniczyć zarówno stacjonarnie jak i za pośrednictwem internetu. W części konferencyjnej widzowie mogli wysłuchać czterech wywiadów.
Część konferencyjna
Jako pierwszy w części konferencyjnej dotyczącej nowych technologii wystąpił dr hab. Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z prezentacją poruszającą temat „Innowacyjnej gospodarki pasiecznej”. Z prezentacji dowiedzieliśmy się o czynnikach mogących wpływać na rozwój pszczół, obecnych wyzwaniach i zagrożeniach czyhających na pszczelarza oraz jakie innowacyjne metody prowadzenia gospodarki pasiecznej można obecnie stosować w pszczelnictwie. Prelekcja jest również dostępna w ramach serii pszczelarskich wykładów udostępnionych przez firmę Łysoń.

Kolejnymi prelegentami byliśmy my; wraz z dr n. wet. Anną Gajdą z SGGW przedstawiliśmy temat „Wykorzystania nowoczesnych technologii IoT w walce z warrozą”. Po krótkim wprowadzeniu w temat roztocza Varroa destructor, przeszliśmy do prezentacji założeń oraz obecnych możliwości aplikacji Partner Pszczelarza wspierającej pszczelarzy w walce z pasożytem dręcza pszczelego. W oparciu o kolejne eksperymenty pokazaliśmy rozwój aplikacji oraz dalsze wyzwania stojące przed nią w przyszłości.

Wiele osób po prezentacji podeszło z pytaniem, gdzie można przetestować naszą aplikację. Jeżeli również chcielibyście dołączyć do grupy testowej, zapraszamy do kontaktu:
Po krótkiej przerwie kawowej dr hab. Katarzyna Samborska przedstawiła opracowany wraz mgr inż. Alicją Barańską z Instytutu Nauk o Żywności, temat „Miód w proszku – sposoby otrzymywania i najnowsze osiągnięcia”. Prezentacja dotycząca badań nad przekształceniem miodu w pełnowartościowy sproszkowany produkt zrodziła wiele pytań i kontrowersji wśród publiczności, jednak wg zapewnień prelegentki – cały proces badany jest pod kątem zachowania najlepszych wartości odżywczych w tak wyjątkowym produkcie jakim jest miód. Z ciekawością będziemy obserwować rozwój tego pomysłu.
Ostatnią prelegentką była pani Aleksandrę Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Prelekcja o tytule „Ochrona owadów zapylających, jako efekt współpracy rolnika i pszczelarza” poruszała ważny temat pozytywnych aspektów współpracy między rolnikiem a pszczelarzem.
Pszczelarz Roku 2021
Po części konferencyjnej odbyło się wręczenie nagród w trzech kategoriach oraz wyróżnienia dodatkowe. Nagrodę Grand Prix i tytuł Pszczelarza Roku otrzymał Pan Piotr Blajer, prowadzący Gospodarstwo Pasieczne Królewskie Miody. Pan Piotr jest pszczelarzem z ponad 35-letnim doświadczeniem, specjalizuje się w pszczelarstwie towarowym i rocznie posiada ponad 750 zarejestrowanych rodzin pszczelich. Serdecznie gratulujemy przyznanego tytułu!
Zdjęcia użyte w artykule autorstwa Patryka Wolaka.