Aplikacja Klubowa Blog

Jak pomóc zrzeszeniom i związkom pszczelarskim?

· 22 września 2021

Idea Kluby Organizacje Zrzeszenia

W poprzednim wpisie o wsparciu naszych aplikacji dla hodowców matek opisywałem założenia, które pozwolą poprzez nasze aplikacje połączyć m.in. pszczelarzy, potencjalnych kupców produktów pszczelich, lekarzy weterynarii oraz zrzeszenia pszczelarskie. Na tych ostatnich skupię się dzisiaj, ponieważ jest to grupa szczególnie dotknięta przez sytuację pandemiczną w ostatnich latach.

Czy wiecie, że przed pandemią ponad 80% składek członkowskich było opłacane gotówką na spotkaniach klubów pszczelarskich? Naturalne wydaje się to, że podczas cyklicznych spotkań w gronie znajomych pszczelarzy można było opłacić składki u skarbnika. Jednak zrzeszenia, których ilość członków dynamicznie rośnie, zauważają również, że czas potrzebny na obsługę kolejnych osób wzrasta. Co więcej, kolejne programy dofinansowań oferowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) czy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), z których może skorzystać pszczelarz w celu rozwoju swojej pasieki, również wymagają przetworzenia przez organizację pszczelarską. Przygotowywanie raportów do poszczególnych programów jest czasochłonne. Z naszych wywiadów wynika, że pojedynczy raport potrafi zająć 3-5 dni na przygotowanie, a pamiętajmy o tym, że członkowie stowarzyszeń bardzo często wykonują swoją pracę społecznie.

Co zmienił COVID-19?

Czas pandemii spowodowanej COVID-19, stał się szczególnie uciążliwy dla zrzeszonych pszczelarzy. Prawie 2/3 pszczelarzyw Polsce to osoby powyżej 50 roku życia. Osoby te są grupą szczególnie narażoną na niedogodności powodowane pandemią COVID-19. Stres potęgowany jest dodatkowo przez świadomość przynależności do grupy wysokiego ryzyka, o czym nie dają nam zapomnieć media.

Struktura wiekowa pszczelarzy w Polsce na przełomie lat 2015-2020 wg raportów „Sektor pszczelarski w Polsce” przygotowanych przez dr Piotr Semkiw, Zakład Pszczelnictwa w Puławach

Organizacje pszczelarskie zostały więc w pewien sposób zmuszone do zaprzestania spotkań, co znacznie utrudniło kontakt między członkami zrzeszeń, jak również pobieranie i monitorowanie płatności składek. Według naszych rozmów z przedstawicielami klubów pszczelarskich, w 2020 80% składek członkowskich było płacone online, jednak czas potrzebny na obsługę płatności i komunikację z nią związaną zwiększył się niepomiernie. Odpowiedź na pytanie „ile w tym roku mam do zapłacenia składek?” stało się pracochłonne, często przekraczając możliwości pojedynczej osoby skarbnika w organizacji.

Pojawiła się również potrzeba znalezienia innych, niż tradycyjne kanałów komunikacji z członkami kół i stowarzyszeń pszczelarskich. Szkolenia finansowane przez KOWR nie mogły się odbywać w tradycyjnej formie, organizacje zostały zmuszone przenieść się do świata on-line, wykorzystując komunikatory, mailingi czy narzędzia do webinariów. Wymiana coraz większej ilości dokumentów związanych z dofinansowaniami dla sektora pszczelarskiego stała się również żmudnym i podatnym na błędy procesem.

Jak zatem możemy pomóc organizacjom pszczelarskim?

Tradycyjnie, zadając sobie powyższe pytanie, zastanawialiśmy się, jak możemy zmniejszyć czas pracy związanej z administrowaniem i przetwarzanie danych od członków organizacji pszczelarskich. Jak możemy wyeliminować potencjalne błędy powstające podczas przetwarzania tych danych i generowania raportów? Jak możemy umożliwić członkom zrzeszeń i związków pszczelarskich wgląd do własnych danych oraz ich edycję? Jak możemy przekazać informacje o historii składek oraz umożliwić szybkie i bezpieczne opłacenie kolejnych? Jak ułatwić staranie się o dofinansowania dla sektora pszczelarskiego oraz ich dalsze procesowanie?

Aplikacja klubowa Partner Pszczelarza

Wraz z Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich przygotowujemy rozwiązanie, które odpowie na powyższe potrzeby, usprawniając zarządzanie członkami organizacji poprzez nowoczesne i bezpieczne technologie. Aplikacja skierowana będzie przede wszystkim do zrzeszonego pszczelarza, jednocześnie wspierając skarbników oraz osoby w zarządzie organizacji. Planujemy wprowadzić ją na rynek z początkiem 2022 roku, jeżeli więc chcielibyście przetestować ją w swojej organizacji, zapraszamy do dołączenia do naszej grupy testowej!

Zdjęcie zrobione przez Sigmund, pobrane z Unsplash

Podobał Ci się artykuł?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kontakt