Aplikacja Hodowcy Blog

Jak pomóc hodowcom matek pszczelich?

· 15 września 2021

Hodowcy matek pszczelich Idea Pszczelarz

Jednym z celów naszej misji jest połączenie różnych grup zawodowych, które na codzień mogą zajmować się pszczelarstwem. Jak w zabawie połączenia kropek, wierzymy że dzięki naszym aplikacjom uda się połączyć pszczelarzy hobbystów i zawodowych, potencjalnych kupców produktów pszczelich, lekarzy weterynarii, zrzeszenia pszczelarskie czy polskie firmy. Nasze aplikacje kierujemy nie tylko do doświadczonych osób, ale również do pszczelarzy dopiero zdobywających wiedzę – takich jak my sami.

W trakcie naszych rozmów z pszczelarzami, mieliśmy szczęście spotkać na swojej drodze hodowców matek pszczelich, w tym Przemysława Szeligę i Monikę Leleń prowadzących Pasiekę Szeligów. Obydwoje dbają o rozwój polskiego pszczelarstwa, poświęcając się zarówno pracy nad doskonaleniem procesu hodowli matek, jak i edukacją  pszczelarzy. W swojej firmie kierują się przede wszystkim optymalizacją procesów hodowlanych, czyli usprawnianiem i przyspieszaniem tych prac, które są najbardziej czasochłonne, spowalniające lub powodują najwięcej błędów. Od razu wiedziałem, że nasze rozumienie przyszłości pszczelarstwa pokrywa się w wielu kwestiach.

Partner Pszczelarza na pomoc hodowcom matek pszczelich

Tradycyjnie zadaliśmy sobie pytanie: jak możemy pomóc hodowcom matek? Co staje się największą przeszkodą, gdy pracujesz w pasiece, w której dziennie gotowość do sprzedaży może osiągać ponad 500 matek pszczelich?

Okazało się, że wąskim gardłem jest punkt styku hodowcy z nabywcą. Jeżeli klient chce u Ciebie zamówić matkę pszczelą, musisz przede wszystkim wiedzieć:

Część aplikacji Partner Pszczelarza dla hodowców matek pszczelich

Aplikacja Partnera Pszczelarza dla hodowców matek pszczelich pomaga odpowiedzieć na te pytania. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom, umożliwia prognozowanie ilości matek gotowych do sprzedaży w przeciągu najbliższych tygodni. Poprzez czytelne i aktualizowane na bieżąco statystyki, hodowca ma kontrolę nad obecnym stanem jego pasieki. Aplikacja dynamicznie oblicza wydajność poszczególnych serii matek oraz lokalizacji, dzięki czemu z większym prawdopodobieństwem jest w stanie przewidzieć dostępność matek pszczelich w przeciągu nadchodzących tygodni.

To tylko jedne z wielu funkcjonalności, które wprowadziliśmy w ciągu sezonu 2021. Szerzej o nich napiszę w kolejnych wpisach dla hodowców matek pszczelich.

Nowoczesne technologie w pasiekach hodowlanych

Tagi NFC pozwalające na szybką identyfikację ula w aplikacji Partner Pszczelarza.

Pomimo ograniczeń, które stawia pszczelarstwo przed urządzeniami elektronicznymi, udało nam się przetestować wiele funkcjonalności. Otwartość Przemysława i Moniki z Pasieki Szeligów na testowanie nowych technologii pozwoliła nam w ciągu zeszłego sezonu sprawdzić m.in. użycie naklejek NFC (z ang: Near Field Communication), które poprzez zbliżenie telefonu do ula pozwalają na jego natychmiastową identyfikację. Nasza aplikacja, dostępna w przeglądarce jak i na telefonie komórkowym, była poddawana intensywnym testom oraz na bieżąco modyfikowana. Dzięki temu osiągnęliśmy pierwszą wersję narzędzia, które jest w stanie wesprzeć hodowcę matek pszczelich.

Aplikacja dla hodowców matek pszczelich – Partner Pszczelarza

Aplikacja obecnie jest w fazie finalnych testów, które pozwolą wypuścić ją na szerszy rynek, planujemy jej szersze udostępnienie w sezonie pszczelarskim 2022.

Jesteś zainteresowany(a) przetestowaniem naszej aplikacji?

Główne zdjęcie zrobione przez Damien TUPINIER, pobrane z Unsplash.

Podobał Ci się artykuł?
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0

Kontakt