Jednym z celów naszej misji jest połączenie różnych grup zawodowych, które na codzień mogą zajmować się pszczelarstwem. Jak w zabawie połączenia kropek, wierzymy że dzięki naszym aplikacjom uda się połączyć pszczelarzy hobbystów i zawodowych, potencjalnych kupców produktów pszczelich, lekarzy weterynarii, zrzeszenia pszczelarskie czy polskie firmy. Nasze aplikacje kierujemy nie tylko do doświadczonych osób, ale również do pszczelarzy dopiero zdobywających wiedzę – takich jak my sami.

W trakcie naszych rozmów z pszczelarzami, mieliśmy szczęście spotkać na swojej drodze hodowców matek pszczelich, w tym Przemysława Szeligę i Monikę Leleń prowadzących Pasiekę Szeligów. Obydwoje dbają o rozwój polskiego pszczelarstwa, poświęcając się zarówno pracy nad doskonaleniem procesu hodowli matek, jak i edukacją pszczelarzy. W swojej firmie kierują się przede wszystkim optymalizacją procesów hodowlanych, czyli usprawnianiem i przyspieszaniem tych prac, które są najbardziej czasochłonne, spowalniające lub powodują najwięcej błędów. Od razu wiedziałem, że nasze rozumienie przyszłości pszczelarstwa pokrywa się w wielu kwestiach.
Partner Pszczelarza na pomoc hodowcom matek pszczelich
Tradycyjnie zadaliśmy sobie pytanie: jak możemy pomóc hodowcom matek? Co staje się największą przeszkodą, gdy pracujesz w pasiece, w której dziennie gotowość do sprzedaży może osiągać ponad 500 matek pszczelich?
Okazało się, że wąskim gardłem jest punkt styku hodowcy z nabywcą. Jeżeli klient chce u Ciebie zamówić matkę pszczelą, musisz przede wszystkim wiedzieć:
- Ile obecnie masz matek na sprzedaż?
- Ile dostępnych jest dzisiaj?
- Ile dostępnych będzie w przyszłym tygodniu, za dwa tygodnie, za miesiąc?
- Ile musisz przygotować mateczników do uzupełnienia uli za dwa tygodnie?

Aplikacja Partnera Pszczelarza dla hodowców matek pszczelich pomaga odpowiedzieć na te pytania. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom, umożliwia prognozowanie ilości matek gotowych do sprzedaży w przeciągu najbliższych tygodni. Poprzez czytelne i aktualizowane na bieżąco statystyki, hodowca ma kontrolę nad obecnym stanem jego pasieki. Aplikacja dynamicznie oblicza wydajność poszczególnych serii matek oraz lokalizacji, dzięki czemu z większym prawdopodobieństwem jest w stanie przewidzieć dostępność matek pszczelich w przeciągu nadchodzących tygodni.
To tylko jedne z wielu funkcjonalności, które wprowadziliśmy w ciągu sezonu 2021. Szerzej o nich napiszę w kolejnych wpisach dla hodowców matek pszczelich.
Nowoczesne technologie w pasiekach hodowlanych

Pomimo ograniczeń, które stawia pszczelarstwo przed urządzeniami elektronicznymi, udało nam się przetestować wiele funkcjonalności. Otwartość Przemysława i Moniki z Pasieki Szeligów na testowanie nowych technologii pozwoliła nam w ciągu zeszłego sezonu sprawdzić m.in. użycie naklejek NFC (z ang: Near Field Communication), które poprzez zbliżenie telefonu do ula pozwalają na jego natychmiastową identyfikację. Nasza aplikacja, dostępna w przeglądarce jak i na telefonie komórkowym, była poddawana intensywnym testom oraz na bieżąco modyfikowana. Dzięki temu osiągnęliśmy pierwszą wersję narzędzia, które jest w stanie wesprzeć hodowcę matek pszczelich.

Aplikacja obecnie jest w fazie finalnych testów, które pozwolą wypuścić ją na szerszy rynek, planujemy jej szersze udostępnienie w sezonie pszczelarskim 2022.
Jesteś zainteresowany(a) przetestowaniem naszej aplikacji?
Główne zdjęcie zrobione przez Damien TUPINIER, pobrane z Unsplash.