Blog

Jak dobrać odpowiednią metodę leczenia warrozy

· 3 listopada 2021

Pszczelarz Varroa destructor warroza

Jak podaliśmy w poprzednim wpisie „Jak radzić sobie z warrozą w pasiece?”, baza wiedzy aplikacji Partner Pszczelarza zawiera 3 metody monitorowania porażenia oraz 17 metod leczenia warrozy. 

Wśród opisanych metod leczenia Partner Pszczelarza dostarcza obecnie dwanaście metod ekologicznych oraz dziewięć metod pozwalających zachować wysoką jakość miodu.

Podsumowanie metod monitorowania porażenia pasożytem Varroa destructor oraz metod leczenia zawartych w aplikacji Partner Pszczelarza

Dostępne są zarówno metody chemiczne, jak i biotechniczne. Przy każdej metodzie wskazane są elementy potrzebne do wykonania testu lub leczenia. Krok po kroku opisany jest również sposób zastosowania każdego leku.

Ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność zastosowanej metody jest dobranie odpowiedniego środka do danego momentu sezonu pszczelarskiego. Nieodpowiednio wybrana metoda nie tylko nie przyniesie oczekiwanych efektów w ograniczeniu ilości dręcza pszczelego, ale również obniży jakość miodu lub całkowicie wykluczy go ze spożycia!

Wśród ankietowanych przez nas pszczelarzy, 88% badanych stawiało zdrowie pszczół oraz jakość miodu jako najwyższy priorytet. Dlatego w aplikacji Partner Pszczelarza umożliwiliśmy użytkownikom dopasowanie metod do indywidualnych wymagań.

Dopasowanie metody kluczem do sukcesu

Możliwość dopasowania metod leczenia pod indywidualne wymagania pszczelarza w aplikacji Partner Pszczelarza

Jednym z kluczowych filtrów dostępnych w naszej aplikacji jest „Stosuj teraz”, który pozwala na przejrzenie metod możliwych do stosowania w danym momencie sezonu. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu każdej z metod jesteśmy w stanie zaproponować pszczelarzom najlepiej dopasowane metody zarówno monitorowania porażenia, jak i jego leczenia. Jeżeli więc wiesz już, że Twoje pszczoły wymagają leczenia i szukasz odpowiedzi na pytanie, jak wyleczyć je z warrozy – nasza baza wiedzy podsunie Ci możliwe rozwiązania.

Co więcej – dostępne są filtry pozwalające wybrać m.in. metody ekologiczne, niewpływające na zdatność miodu do spożycia, niezmieniające smaku miodu czy takie, na które można otrzymać dofinansowanie w KOWR.

Masz pomysł, jakie filtry jeszcze byłyby przydatne? Chcesz własnoręcznie przetestować naszą aplikację? Wystarczy, że dołączysz do naszej grupy testowej!

Główne zdjęcie zrobione przez leandro fregoni pobrane z Unsplash

Podobał Ci się artykuł?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Kontakt