Blog

Jak radzić sobie z warrozą w pasiece?

· 13 października 2021

Pszczelarz Varroa destructor warroza

W poprzednim wpisie o wykrywaniu warrozy w pasiece wspomnieliśmy, że główną przeszkodą w walce z Varroa destructor jest brak wiedzy, szczególnie w zakresie:

Mimo że minęły dekady od rozprzestrzenienia się roztocza V. destructor po całym świecie, do tej pory nie opracowano panaceum, pozwalającego na definitywne pozbycie się problemu. Pasożyt wciąż zmienia charakter swojego bytowania, dlatego udane leczenie w jednym roku nie gwarantuje przeżycia rodziny pszczelej w latach kolejnych. Dodatkowo dochodzi do reinwazji pasożyta w okresie silnych rabunków pszczelich, gdy pszczoły wędrują między pasiekami, na pożytkach itp. 

Dzisiaj skupimy się na metodach leczenia dostępnych w aplikacji Partner Pszczelarza.

Zasada działania aplikacji dla pszczelarzy – Partner Pszczelarza

Zanim jednak napiszę o samej bazie wiedzy, chciałbym pokrótce opisać metodę działania naszej aplikacji. W dużym uproszczeniu, w aplikacji Partner Pszczelarza zamierzamy:

Aby zapewnić naszym przyszłym użytkownikom odpowiedź na zdefiniowany problem, przygotowaliśmy rozbudowaną i multimedialną bazę wiedzy. W ramach bazy wiedzy aplikacja oferuje użytkownikowi opisy 3 metod monitorowania porażenia oraz 17 metod leczenia warrozy. 

Baza wiedzy o metodach walki z warrozą

Baza wiedzy aplikacji Partner Pszczelarza

Każdy z elementów bazy wiedzy zawiera: 

Część bazy wiedzy opisującej zastosowanie Apiwarolu jako metody leczenia warrozy – Partner Pszczelarza

Wśród dostarczonych metod leczenia aplikacja Partner Pszczelarza dostarcza dwanaście metod ekologicznych oraz dziewięć metod pozwalających zachować wysoką jakość miodu. Dostępne są zarówno metody chemiczne jak i biotechniczne. Dzięki bazie wiedzy pszczelarz może dowiedzieć się, jaka metoda jest odpowiednia w danym momencie sezonu. Co więcej, dostępne metody można filtrować zgodnie z własnymi preferencjami. O możliwościach filtrowania napiszemy więcej w kolejnym wpisie, tymczasem jeżeli chcielibyście testować aplikację z nami – zapraszam do dołączenia do grupy testowej:

Główne zdjęcie zrobione przez Cool Calm Design Lab, pobrane z Unsplash

Podobał Ci się artykuł?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kontakt